Zmiana terminu Konferencji Spiritum Duce!
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

„Kokoszka” w końcu gotowa!

„Kokoszka” w końcu gotowa!

Dom Opieki Wytchnieniowej „KOKOSZKA” przy ulicy Sołtysowickiej 58 we Wrocławiu oficjalnie otwarty! Budynek jest niesamowity i czeka na pierwszych pacjentów. 


W uroczystości otwarcia Domu Opieki Wytchnieniowej "KOKOSZKA", udział wzięli znamienici goście, którzy swoim zaangażowaniem, wsparciem finansowym i wiarą w sens budowy tego typu ośrodków, pomogli Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci stworzyć to jedyne i niepowtarzalne miejsce.

2 października 2023 r. zapamiętamy jako wyjątkowy dzień, który przynosi nadzieję i ulgę rodzinom dzieci terminalnie, przewlekle i nieuleczalnie chorych, którzy jak mało kto potrzebują wytchnienia od rodzinnych obowiązków. Szansą na chwilę przerwy jest powierzenie, często nieuleczalnie chorych dzieci, pod opiekę wykwalifikowanego personelu.

Ta chwila, pomaga rodzicom odzyskać siły lub pozwala załatwić pilne sprawy. 

 

Jak mówi Beata Hernik-Janiszewska, Prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci: "KOKOSZKA to miejsce, które dało rodzicom nadzieję na złapanie oddechu i fachową opiekę dla ich ciężko chorych dzieci. Dzięki połączeniu sił wielu osób, polityków, samorządowców i instytucji udało się stworzyć to magiczne miejsce. To nasza duma!"
Dom Opieki Wytchnieniowej "KOKOSZKA" oferuje możliwość pobytu od dwóch dni do kilku tygodni, bezpłatnie, z zapewnieniem ciągłej i wysoko wyspecjalizowanej opieki pielęgniarskiej, lekarskiej, psychologicznej oraz rehabilitacyjnej. Kontrakt z NFZ Wrocław dał tę szansę.

 

Lokalizacja tego wyjątkowego miejsca to zielone Sołtysowice we Wrocławiu. Po rewitalizacji i rozbudowie, na powierzchni 1500 m2 znajduje się osiem komfortowych pokoi 1- i 2-osobowych z łazienkami oraz kompleksowa infrastruktura medyczna. Dodatkowo, w obiekcie dostępne są pomieszczenia rehabilitacyjne, integracyjne, medyczne, administracyjne, magazyny sprzętu medycznego, pomieszczenia szkoleniowo-edukacyjne z salą konferencyjną, parking oraz uroczy ogród wypoczynkowy.
Budowa domu trwała 3 lata i pochłonęła przeszło 16 mln zł, w tym 7 mln z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz 5 mln zł z środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz ze zbiórek publicznych, 1,5% podatku dochodowego, a także od darczyńców i firm polskich oraz korporacji międzynarodowych.

 

Projekt ten stał się możliwy dzięki wsparciu wielu osób i instytucji, w tym szczególnie Pani Senator prof. Alicji Chybickiej – Mamie Chrzestnej Kokoszki, która wskazała na potrzebę ponadpartyjnych działań.
Senator Chybicka podkreśla: "Zmiana w budżecie dotycząca siedmiu milionów na dom opieki wytchnieniowej była już zaakceptowana przez koalicję, przez 51 Senatorów, natomiast, żeby nie została odrzucona w Sejmie potrzebne było poparcie wszystkich stron. Włączyli się wszyscy - nie mam wrogów, więc rozmawiałam z każdym. To miejsce jest po prostu niezwykle potrzebne. Tego nie było nigdy w całym pasie południowo-zachodniej Polski, a uważam, że to było genialne przedsięwzięcie. "
Projekt wnętrz "KOKOSZKI" został stworzony przez studentów i wykładowców Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Każdy z ośmiu pokoi nawiązuje do innego zwierzęcia, nadając wnętrzom unikalny charakter i atmosferę. Projektanci zadbali o kolorystykę, materiały oraz grafikę na ścianach, tworząc przyjazne i bajkowe otoczenie, które jest przystosowane dla dzieci z niepełnosprawnością.
Mówi prof. dr hab. Marta Płonka - Prorektor ds. naukowych i współpracy z podmiotami zewnętrznymi Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: ,, Ten niezwykle inspirujący, ważny i potrzebny projekt został zrealizowany dzięki szeroko zakrojonej współpracy i zaangażowaniu wielu osób, a w tym dydaktyków oraz studentów studiujących na Wydziale Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Dzięki zaprojektowanym elementom graficznym, wnętrza pokojów zyskały wyjątkowy charakter, a każdy szczegół starannie przemyślany przyczynił się do stworzenia przyjaznej i komfortowej przestrzeni dla podopiecznych oraz personelu.

 

Miasto Wrocław oraz jego mieszkańcy zyskali długo wyczekiwane miejsce służące osobom potrzebującym naszego wsparcia w trudnych chwilach.’’
Pan Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który został Ojcem Chrzestnym Kokoszki również wyraził swoje emocje związane z powstaniem tej wyjątkowej placówki:
"Powstanie Domu Opieki Wytchnieniowej, a tym samym decyzja o dofinansowaniu jego budowy, była rezultatem wspólnego zaangażowania, troski i zrozumienia, jak wielka jest potrzeba, aby tak ważna placówka była dostępna dla potrzebujących pomocy dzieci. Brakowało miejsca, które mogłoby zapewnić opiekę dzieciom, które są przewlekle lub nieuleczalnie chore, wspierając również ich rodziców i opiekunów. To wielkie wyzwanie, które postanowiliśmy zrealizować, aby placówka powstała."

 

Na budowę Kokoszki zrzucili się: władze województwa (5 mln zł), Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (7 mln zł), a reszta pochodziła z przekazania 1 proc. podatku oraz darowizn. Łącznie kosztowało to 16 mln złotych.

Data dodania: 2023-10-10 12:00:38
Data edycji: 2023-10-11 10:07:46
Ilość wyświetleń: 654
Hospicjum logo

„Dziękuję Fundacji – tak bardzo potrzebowałam tego, teraz mogę spokojnie zaplanować sobie zabieg medyczny na który tak długo czekałam”.

Karolina – opiekunka 8-letniego Wojtka
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Logo Facebook
Facebook