Zapraszamy na Ogólnopolską Konferencję Naukową "Opieka Wytchnieniowa w Wyspecjalizowanej Pediatrycznej Opiece Paliatywnej" - Spiritum Duce
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Opieka wytchnieniowa domowa

Wyspecjalizowana opieka wytchnieniowa w domu podopiecznego, to pierwsza forma tego rodzaju wsparcia opiekunów faktycznych, którą wprowadziliśmy w 2018 roku.  

Usługa ta powstała po to, by dać odpoczynek rodzicom chorych dzieci, którzy przez wiele lat, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę opiekowali się swoim chorym dzieckiem bez urlopów i przerw. 

Wysoce wyszkolony personel, najczęściej pielęgniarka lub opiekun medyczny sprawuje miesięcznie od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin opieki w domu małego pacjenta. W tym czasie rodzice, opiekunowie mogą swobodnie dysponować swoim czasem, załatwiając pilne sprawy, wspierając własne zdrowie, poświęcając 100% uwagi zdrowemu dziecku lub po prostu – odpoczywając. Usługa ta jest zupełnie bezpłatna dla rodzica.

 

Aktualnie (do końca 2024 roku) realizujemy wsparcie w ramach opieki wytchnieniowej w domu podopiecznego w ramach dwóch projektów:

 

Program „Opieka wytchnieniowa dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2024”. Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego będącego w dyspozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Z usługi opieki wytchnieniowej w domu podopiecznego mogą skorzystać opiekunowie faktyczni osób z niepełnosprawnościami, spełniający łącznie następujące kryteria:

  1. miejsce zamieszkania na terenie województwa dolnośląskiego;
  2. sprawowanie opieki faktycznej nad osobą z orzeczoną niepełnosprawnością
  • w przypadku dzieci do 16 roku życia wymagany jest orzeczony stopień niepełnosprawności.
  • w przypadku osób dorosłych (do 35 r. ż.) wymagany jest orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne);

 

Obecnie rekrutacja została zakończona, jednak przyjmujemy nadal zgłoszenia z uwagi na zdarzające się rezygnacje uczestników. 

W ramach tego projektu istnieje także możliwość skorzystania z pobytu stacjonarnego całodobowego w Domu Opieki Wytchnieniowej Kokoszka we Wrocławiu dla rodzin spoza Dolnego Śląska na okres do 14 dni w ciągu roku (także nieodpłatnie – pobyt +wyżywienie).

 

 

Projekt: „Odetchnij w Kokoszce”  dofinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

Z usługi opieki wytchnieniowej w domu podopiecznego w ramach tego projektu mogą skorzystać skorzystać rodziny z województwa dolnośląskiego z osobą z niepełnosprawnością wieku od 0 do 35 roku (wystarczy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub równoważne).

Dodatkowo proponujemy dodatkowe wsparcie poprzedzone interdyscyplinarną diagnozą rodziny. W zależności od zdiagnozowanych potrzeb konkretnej  rodziny, oprócz opieki wytchnieniowej domowej zapewniamy odpowiednie wsparcie terapeutyczne: pedagogiczne, psychologiczne, psychiatryczne i inne oraz poradnictwo fizjoterapeutyczne, a także żywieniowe. Wszystkie rodzaje wsparcia są dla rodzica zupełnie bezpłatne.

Obecnie rekrutacja została zakończona, jednak przyjmujemy nadal zgłoszenia z uwagi na rezygnacje uczestników.

 W ramach tego projektu istnieje także możliwość skorzystania z pobytu stacjonarnego całodobowego w Domu Opieki Wytchnieniowej Kokoszka we Wrocławiu do 21 dni w roku (także nieodpłatnie pobyt + wyżywienie), a w razie takiej potrzeby sfinansowanie transportu medycznego do i z placówki oraz noclegu ze śniadaniem dla rodziny podopiecznego w pobliskim pensjonacie.

Z usług tych mogą skorzystać rodziny z województwa dolnośląskiego z osobą z niepełnosprawnością wieku od 0 do 35 roku lub rodzice spodziewający się dziecka z niepełnosprawnością, których dotyczy któraś z poniższych sytuacji:

- rodzice i opiekunowie oczekujący na narodziny dziecka z niepełnosprawnością, 

- rodzice i opiekunowie oraz ich najbliższe otoczenie po porodzie dziecka z ciężką chorobą, a także w dalszym jego procesie wychowawczym,

- osoby, które mają długotrwale naruszoną sprawność fizyczną, umysłową, intelektualną lub w zakresie zmysłów, co może utrudniać im pełny i skuteczny udział w życiu społecznym, na zasadzie równości z innymi osobami.

 

 

Kontakt w sprawie opieki wytchnieniowej domowej:

Katarzyna Turczyńska

tel. 516 290 630  (od poniedziałku do czwartku 8.00-14.00)

opieka@hospicjum.wroc.pl

Data dodania: 2021-01-01 09:00:00
Data edycji: 2024-05-21 23:08:28
Ilość wyświetleń: 2634
Hospicjum logo

„Dziękuję Fundacji – tak bardzo potrzebowałam tego, teraz mogę spokojnie zaplanować sobie zabieg medyczny na który tak długo czekałam”.

Karolina – opiekunka 8-letniego Wojtka
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Logo Facebook
Facebook